• میان افزار دستینه
   • دستینه - Dastine
  • دستینه یک میان افزار نرم افزاری جهت تجهیز سامانه های تحت وب به امکانات زیرساخت کلید عمومی می باشد.

   به کمک این میان افزار به راحتی می توان از ماژول های رمزنگاری در محیط وب استفاده نمود. سامانه هایی که به کمک دستینه به امکانات زیرساخت کلید عمومی تجهیز شده اند به راحتی با هر مرورگری در هر سیستم عاملی کار می کنند.

    

   نوع محصول : نرم افزار

   سیستم عامل : Win , Android

   نیازمندی: ندارد

    

   سایت دمو دستینه : http://dastine.pki.co.ir  محصول دستینه یک میان افزار برای کار با ماژول های رمزنگاری مثل کارت هوشمند و یا توکن های سخت افزاری می باشد که با استفاده از آن می توان عملیات پیچیده امضای دیجیتال و یا موارد مرتبط را تنها با فراخوانی چند متد جاوا اسکریپت به سرانجام رسانید. میان افزار دستینه برای سیستم عامل ویندوز و اندروید طراحی شده و وب سایت هایی که با کمک این ابزار به امکانات زیر ساخت کلید عمومی تجهیز شده اند به راحتی می توانند در این دو سیستم عامل کار کنند.


  • ابزار کامل برای ارتباط با سخت افزارهای امنیتی در وب
  • پشتیبای در سیستم عامل ویندوز و اندروید
  • ابزار کامل برای رمزنگاری و امضای دیجیتال
  • قابل استفاده در همه مرورگرها
  • پشتیبانی از پروتکل http و https
  • پشتیبانی از تمام توکن های استاندارد
  • پشتیبانی از کارت هوشمند آیدین
  • عدم نیاز به نصب هیچ نرم افزار جانبی
  • عدم نیاز به انجام تنظیمات خاص توسط کاربر
  • مستقل از پلتفرم و زبان­های برنامه­ سازی
  • نصب بسیار آسان
  • بروزرسانی خودکار
  • رایگان و بدون محدودیت


  از آنجائیکه کاربری امضای دیجیتال بخصوص در مباحث استنادپذیری اسناد و فرآیند های الکترونیکی اهمیت ویژه ای دارد سازگاری ابزارها بمنظور استفاده از چنین ادواتی حائز اهمیت فراوان می شود. شرکت پندار کوشک ایمن براساس شناسایی این نیازمندیها اقدام به تولید ابزار دستینه در مدل های مختلف نموده است.

  دستینه تحت سیستم عامل ویندوز

  ابزار دستینه تحت ویندوز جهت استفاده در محیط مرورگر های وب پرکاربرد همانند Internet Explorer, Microsoft Edge، FireFox و Chrome تولید شده است، که قابل استفاده در طرف کلاینت نرم افزارهای مبتنی بر وب در سیستم عامل ویندوز می باشد. ابزار دستینه حاوی ابزارهای رمزنگاری و ارتباط با توکن و کارت هوشمند آیدین در سمت کلاینت می باشد و هدف از آن کاهش مشکلات کار با انواع ماژول های رمزنگاری و افزایش سرعت توسعه محصول بوده است. این ابزار با انواع مختلف سیستم عامل ویندوز تست و آزمون شده است و بدون نیاز به نصب بسته های Update، قابل نصب و استفاده برروی تمامی آنها می باشد. در نتیجه می توان دستینه را بدون نگرانی از مشکلات نگهداری در تعداد زیادی از کلاینت های کاربران، نصب و استفاده نمود. رایانه کاربر می تواند هر کدام از نسخه های ویندوز اعم از Windows XP به بعد را داشته باشد.

   

  دستینه تحت سیستم عامل اندروید

  در حال حاضر بسیاری از کاربران برنامه های کاربردی نظیر نرم افزارهای بانکی بخصوص برای دریافت و پرداخت از تلفن های هوشمند و تبلت خود برای اتصال به شبکه استفاده می کنند و طبیعتا میزان زیادی از اینگونه برنامه های کاربردی نیز بدین منظور تولید و منتشر شده است. یکی از چالش های مهم پیش روی این برنامه ها، احراز اصالت دو عامله (Two-Factor Authentication)، استنادپذیری عملیات و فرآیند براساس امضای دیجیتال در تلفن های هوشمند و تبلت می باشد. این مشکل عمدتا خود را جایی نمایان می سازد که چنین دستگاه هایی از رفتار سیستم عامل دسکتاپ بهره نمی برند.

  محصول دستینه نسخه اندوید راه حلی کامل برای حل مشکل ارتباط با کارت هوشمند و توکن در تلفن های هوشمند و تبلت ها ارائه کرده است. در این روش، از قابلیت USB-OTG استفاده می شود که برروی تمامی گوشی های هوشمند و تبلت های دارای سیستم عامل اندروید وجود دارد. بدین ترتیب کاربر می تواند کارتخوان (Card Reader) را به صورت مستقیم به گوشی اندرویدی خود متصل کرده و به وسیله دستینه از قابلیت های مختلف رمزنگاری و شناسایی دیجیتال استفاده نماید.

  با توجه به فراگیر شدن فناوری NFC، هم اکنون بسیاری از گوشی های هوشمند مجهز به آنتن NFC هستند. این قابلیت استفاده های مختلفی برای تلفن های هوشمند به ارمغان آورده است. از جمله این قابلیت ها که کمتر مورد توجه قرار گرفته است اینکه می توان از آنتن NFC تلفن هوشمند به عنوان کارتخوان غیرتماسی (Contactless Reader) استفاده کرد. محصول دستینه در روشی ابتکاری از این قابلیت جهت اتصال به کارت هوشمند بهره می برد.

  بدین ترتیب، برنامه کاربردی سازمان می تواند از میان افزار دستینه استفاده کند تا به صورت بی سیم و بدون اتصال مستقیم، به کارت هوشمند متصل شود و از امکانات آن مانند احراز اصالت دوعامله و امضای دیجیتال بهره ببرد. امتیاز ویژه این روش اینست که کاربر نیازی به خرید کارتخوان و هزینه اضافه ندارد و به علت استفاده از روش بی سیم، استفاده از کارت هوشمند نیز بسیار ساده تر خواهد شد. محصول دستینه هم اکنون برای تلفن های هوشمند و تبلت هایی که دارای سیستم عامل اندروید هستند، از رابط NFC پشتیبانی می کند.

   

  برای کاربرانی که از محصولات اپل با سیستم عامل iOS استفاده می کنند نیز همین راه حل قابل ارائه است، با این تفاوت که باید کارتخوان ویژه محصولات اپل با درگاه Lighting یا درگاه های مشابه به کار برده شود. بدین ترتیب، برنامه کاربردی تلفن هوشمند از کتابخانه دستینه استفاده می کند تا به کارت هوشمند مجهز شود.

   

  دستینه نسخه اختصاصی

  تعدد قابلیتهای دستینه در مطابقت با انواع مختلف سیستم عامل ویندوز و انعطاف پذیری این ابزار با ساختارهای مختلف معماری، سبب گردیده که امکانات فراوانی برای این محصول تعریف شود. از جمله امکانات اختصاصی دستینه می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  1-          امکان شخصی سازی لوگوی دلخواه در صفحه دریافت پین

  2-          مدیریت  توکن های پشتیبانی شونده

  3-          مدیریت روش نگهداری موقت پین ( Caching)

  4-          امکان فراخوانی صفحه کلید مجازی امن

  5-          مدیریت نصب گواهی ریشه بر روی کلاینت ها به صورت متمرکز

  6-         امکان انتخاب خودکار گواهی در صورت وجود فقط یک گواهی بر روی توکن یا کارت هوشمند


  باتوجه به گستردگی استفاده از میان افزار دستینه لازمست تا برنامه ریزی لازم برای ارتقای محصول نیز همانند دیگر محصولات نرم افزاری صورت پذیرد. از آنجائیکه این محصول توسط دیگر برنامه نویسان و توسعه دهندگان مورد بهره برداری قرار می گیرد باید فرآیند ارتقا نیز با همین دیدگاه در دستینه وجود داشته باشد. بدین منظور مدل تعاملی زیر درنظر گرفته شد.

  در ابتدای اجرای برنامه, توسعه دهنده توسط متد CheckUpdate از وجود و یا عدم وجود آپدیت برنامه مطلع می شود. این متد در صورت وجود نسخه جدید اقدام به دانلود خودکار آن نموده و پس از دانلود, توسعه دهنده با فراخوانی آن متوجه آماده نصب بودن می گردد. در این حالت توسعه دهنده با فرخوانی متد InstallUpdate اقدام به نصب برنامه جدید خواهد نمود.

  بدیهست که پیام های خطا نسبت به تمام وضعیت های موجود برای توسعه دهنده ارسال خواهد گشت.


  ابزار دستینه می تواند به راحتی کیت توسعه نرم افزاری کارت هوشمند ملی را در وب فراخوانی نماید و عملیات مرتبط با کارت را انجام دهد. این عملیات شامل:

  احراز هویت با پین

  - احرازهویت با اثرانگشت

  - امضای محتوا

  - تغییر پین و رفع انسداد

  کارت می باشد و تمامی قابلیت های کیت توسعه سازمان در محصول دستینه پیاده سازی شده است.

  Read Certificate
       Filter by Subject
       Filter by Issuer
       Filter by Key Usage
       Filter by Hardware/Software
  Digital Signature
  Encryption
  Decryption
  Key Generation
  Certificate Request
  Remove Certificate

  Device Remove Event
  Virtual Random Keypad
  Secure PIN box
  Memory Zeroation
  Buffer overflow control
  Input character control
  Exclusive Lock to Token
  Thread Safe

  All Windows Client OS
  32bit/64bit Architecture
  Popular Web Browsers
  All Programming Platforms

  PIN Secure Input Method
  PIN Cache Setting (Always/Never)
  PIN Interactive Input/ Fix Input
  PIN Numeric only/ Character only

  Less than 5 MB Installer
  No dependency
  No requirement to
       .Net Framework or
       Java Virtual Machine

  Secure Token by MS-CAPI
  Smart Card by MS-CAPI
  Windows Key Store
  File Key Store (PKCS#12)
  IDin without Driver

  .Net Framework SDK
  J2EE and J2SE SDK
  PHP
  Others that support JavaScript

  Windows Vista (SP1/SP2) (32/64)
  Windows 7 (SP1) (32/64)
  Windows 8/8.1 (32/64)
  Windows 10 (32/64)

  Android 5 and upper

  Microsoft Edge
  Microsoft Internet Explorer (IE)
  Mozilla Firefox (13 and above)
  Google Chrome (4  and above)

  FIPS 180-4 
  RFC 2396 
  PKCS#1 
  PKCS#7 
  PKCS#10 
  PKCS#12 
  PC/SC 
  ISO/IEC 7816 
  NIST SP 800-73-3 
  MS-CAPI